Câți lei costă un kurtos kalacs la Târgul de Crăciun din Călărași

Scump sau ieftin, mic sau mare, cu siguranță nu te-ai abținut să încerci măcar o dată un kurtos aburind deasupra cărbunilor încinși.

Printre pregătirile de Crăciun, cu siguranță v-ați făcut timp să treceți măcar o data prin Târgul de Crăciun din Călărași, locul unde atmosfera sărbătorilor de iarna au cuprins toată esplanada din fața Consiliului Județean Călărași. Fiecare weekend este animat de concerte de excepție susținute de cei mai in vogă artiști. Pe lângă trupele contemporane, pe scena au urcat ansambluri folclorice tradiționale din toate colțurile țării care si-au prezentat datinile si obiceiurile.

De mai bine de trei săptămâni, Călărașiul este într-o mare petrecere. S-a dat drumul la sărbătoare în toată regula, iar cei care trec pragul trebuie să știe că prețurile nu sunt tocmai mici. Câteva exemple mai jos. Cât a ajuns să coste un kurtos, dar un vin fiert?

În fiecare seară, Târgul de Crăciun din Călărași adună o mulțime impresionantă de oameni care vin să se bucure de sărbătoare.

Căsuțele comercianților, caruselele, decorațiunile luminoase și mirosul de de vin fiert îi atrage pe toți cei prezenți să-și petrecea ore întregi în centrul orașului. Nu detaliem sortimentele de preparate prezente în Târgul de Crăciun, însă luam ca exemplu kurtosul.

Categoric este unul dintre cele mai gustoase și nelipsite preparate. Un desert simplu, nelipsit din mâinile multora, care cucerește si cele mai pretențioase papilele gustative. V-am tot zis una alta, însă acum spunem cât costă.

În acest an, un kurtos a ajuns să coste 25 de lei. Deși prețul este unul destul de piperat, preparatul este unul dintre cele „ieftine”.

De asemenea, vizitatorii târgului trebuie să mai știe că prețul unui vin fiert se încadrează între 10 – 15 lei. O ciocolată caldă costă 10 lei, iar un ceai este 5 lei, în vreme ce o cafea costa 8 lei.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Divorț fără bătăi de cap: Femeile își pot păstra numele de familie fără acordul fostului soț – USR elimină birocrația inutilă!

Potrivit unui comunicat USR, actualul Cod Civil complică inutil viața
Anunțul Călărășean - Îți publicăm anunțul în cel mai scurt timp! Scrie-ne pe [WhatsApp] sau sună la 0728977169

ANUNȚ – CONSILIUL JUDEȚEAN CĂLĂRAȘI

20Direcția Județeană de Administrare a Domeniului Public și Privat al