Călărașiul, pentru o zi Capitala handbalului juvenil feminin

Primăria Călărași și Consiliul Local municipal au sprijinit încă din prima clipă ideea lansată de ASC Tonus Călărași de a organiza aici, la Călărași, Cupa FairPlay la handbal fete, poate cea mai mare competiție rezervată Junioarelor 4, organizată, vreodată, în municipiul nostru.

La start s-au aliniat 10 echipe formate din sportive de 11 și 12 ani, reprezentând Rm. Vâlcea, Breaza, Buzău, Galați, Țăndărei, Slobozia, Constanța și, desigur, Călărași.

Pasiune, determinare, seriozitate, muncă și talent sunt ingredientele care au transformat acest turneu într-un regal…handbalistic.

Felicitări învingătoarelor, felicitări tuturor participanților, organizatorilor, antrenorilor și părinților! Așteptăm și alte provocări anul viitor!

Un moment important al acestei sărbători l-a reprezentat prezența la acest turneu a fostei mari handbaliste, Luminița Huțupan Dinu, desemnată drept cel mai bun portar din toate timpurile, în urma unui sondaj realizat de Federația Internațională de profil! O sportivă de excepție și un om de o modestie rară! Am fost extrem de onorat să-i înmânez în numele dumneavoastră, care apreciați PERFORMANȚA, o Diplomă de Excelență pentru contribuția adusă la promovarea cu succes a handbalului românesc pe mapamond.

Cupa FairPlay s-a încheiat iar organizatorii sunt deja cu gândul următoarea ediție. Mult succes!

Sărbători de neuitat!

Don't Miss

seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Dunărea Călărași, în deplasare la Popești-Leordeni. Echipa caută cele trei puncte în etapa a 7-a din Liga 3

E zi de meci pentru Dunărea Călărași! „Galben-albaștrii” intră astăzi,
pompieri calaraseni la viituri

Pompierii călărășeni au intervenit în localitățile afectate de viituri din județul Galați

În urma viiturilor devastatoare care au lovit mai multe localități