Joi, 5 iunie 2025, Ecoaqua Călărași a anunțat o avarie apărută la rețeaua de apă potabilă, pe o conductă principală OL de 600 mm situată pe strada București. Din acest motiv, furnizarea apei a fost întreruptă temporar pentru consumatorii din zona 5Călărași – Orizont.
Echipele de intervenție ale operatorului s-au mobilizat rapid la fața locului și au estimat un timp de remediere de aproximativ patru ore. Potrivit unui anunț ulterior, problema a fost rezolvată în cursul aceleiași zile.
Ecoaqua a transmis scuze pentru disconfortul creat și a mulțumit locuitorilor afectați pentru înțelegere.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.