Achiziția microbuzelor electrice pentru elevi, zguduită de un scandal uriaș: dosarul ajunge la Parchetul European după suspiciuni de prețuri umflate și nereguli grave

Achiziția microbuzelor electrice destinate transportului școlar, finanțată prin PNRR, se transformă într-un caz național. Un raport al Corpului de Control al Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene scoate la lumină discrepanțe inexplicabile, proceduri confuze și suspiciuni de supraevaluare care trimit dosarul direct spre analiza Parchetului European (EPPO) și a Departamentului pentru Lupta Antifraudă (DLAF).

Ce a găsit raportul: diferențe de peste 160.000 de euro pentru același tip de microbuz

Documentul evidențiază că 40 de județe au derulat, în total, 74 de achiziții separate pentru același tip de microbuz (16+1 locuri). Prețurile plătite variază însă într-un mod șocant: între 99.000 de euro și 263.000 de euro pentru un vehicul identic ca specificații.

Această diferență uriașă nu ar fi fost susținută de justificări tehnice sau financiare, iar în unele cazuri termenii de livrare nu ar fi fost respectați. Suspiciunile privind posibile înțelegeri între furnizori sau prețuri supraevaluate au determinat autoritățile să trimită deja sesizări către EPPO și DLAF.

Fonduri europene cu probleme: bani risipiți în loc să ajungă la elevi

Raportul subliniază că fondurile europene trebuie utilizate transparent, cu responsabilitate și în interesul comunităților. În realitate, însă, achizițiile pentru microbuze par să fi devenit o loterie a prețurilor, în care banii destinați elevilor din mediul rural au fost cheltuiți neuniform și, în unele cazuri, netransparent.

Oficial, s-a vorbit despre „economii”. În practică, diferențele dintre costurile reale ale vehiculelor și sumele plătite ridică probleme serioase privind corectitudinea procedurilor.

Ce urmează

– verificarea tuturor diferențelor de preț;

– sesizarea instituțiilor europene de investigare;

– impunerea unor reguli stricte pentru achizițiile publice finanțate din programe europene;

– reevaluarea contractelor și, posibil, recuperarea prejudiciilor.

În timp ce autoritățile se pregătesc pentru controale aprofundate, rămâne întrebarea esențială: cum este posibil ca un microbuz identic să coste într-un județ 99.000 de euro, iar în altul 263.000 de euro?

Pentru elevii din mediul rural, aceste nereguli înseamnă mai puține vehicule, întârzieri și investiții ratate. Iar pentru contribuabili, un nou caz în care banii europeni riscă să fie irosiți în loc să ajungă acolo unde sunt cu adevărat necesari.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Ateliere de gătit cu iz de copilărie la Centrul Cultural Poșta Veche

Centrul Cultural Poșta Veche din Călărași a devenit în aceste

Fotbal| Liga a 4-a| Progresul Fundulea câștigă meciul cu Spicul Vâlcelele| juniori „D”| scor final 6-4

Ieri, pe terenul din Floroaica s-a disputat meciul dintre juniorii