Poliția din Călărași este în alertă după dispariția a două minore, în vârstă de 14 și 16 ani, care au plecat dintr-un parc din centrul comunei Perișoru și nu au mai revenit la domiciliu. Dispariția a fost sesizată de familie în seara zilei de 27 aprilie 2026, în jurul orei 22:00.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Călărași, oamenii legii au demarat imediat verificările și activitățile de căutare, cele două fete fiind date în urmărire.
Este vorba despre:
- Cremeneanu Bianca Georgiana, în vârstă de 16 ani, cu înălțimea de aproximativ 1,60 m și greutatea de 65 kg. Are fața ovală, ten măsliniu, păr lung și negru, ochi căprui. Nu prezintă semne particulare. La momentul dispariției nu se cunosc articolele vestimentare purtate.
- Budileanu Georgiana Andreea, în vârstă de 14 ani, cu înălțimea de aproximativ 1,60 m și greutatea de 60 kg. Are fața ovală, păr șaten și lung, ochi căprui. Nici în acest caz nu sunt cunoscute hainele purtate la momentul plecării.
Polițiștii fac apel la cetățeni: orice informație care ar putea contribui la găsirea celor două minore trebuie transmisă de urgență. Persoanele care le-au văzut sau dețin date relevante sunt rugate să contacteze cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze gratuit numărul de urgență 112.
Cazul este în desfășurare.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.