Ilie Bolojan discută la Bruxelles cu Ursula von der Leyen despre PNRR și viitorul buget al UE

Premierul Ilie Bolojan se află într-o vizită oficială la Bruxelles, unde joi are programată o întâlnire cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Discuțiile se vor concentra pe stadiul implementării PNRR și pe direcțiile în care România dorește să utilizeze fondurile europene în următorii ani.

Conform agendei Guvernului, întâlnirea are loc la ora 13:30 (ora Belgiei), iar ulterior, la ora 16:00, premierul va susține declarații de presă. Bolojan va prezenta și prioritățile României pentru viitorul cadru financiar multianual post‑2028, cu accent pe politica de coeziune, agricultură și competitivitate economică.

Tot joi, premierul se va întâlni cu Roxana Mînzatu, vicepreședintă a Comisiei Europene responsabilă pentru drepturi sociale, competențe și locuri de muncă. De asemenea, Bolojan participă la un eveniment dedicat lansării Comunicării privind regiunile de frontieră estice ale UE, alături de lideri europeni și de președinta Băncii Europene de Investiții. Evenimentul se va încheia cu semnarea Declarației de intenție pentru crearea Facilității EastInvest, menită să sprijine investițiile în zonele de frontieră afectate de războiul din Ucraina.

Miercuri seara, premierul a avut discuții cu europarlamentarii coaliției de guvernare, abordând teme precum PNRR, Programul SAFE și reducerea deficitului bugetar.

Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Lehliu Gară / Tânăr de 23 de ani, reținut după ce ar fi șantajat o femeie

Într-o acțiune desfășurată luni, 7 august, polițiștii din cadrul Secției

Inundații în Vrancea: Zeci de oameni evacuați – Situație de Urgență

Situație de urgență în Vrancea, unde zeci de persoane au