Umbrele din spatele lunetelor – povestea unei anchete care zguduie Europa

Imaginea pare desprinsă dintr-un film întunecat, în care războiul devine decor pentru cruzimi greu de conceput. Dar ancheta deschisă de procurorii italieni vorbește despre fapte care depășesc orice scenariu cinematografic. În mijlocul anilor ’90, în timpul asediului orașului Sarajevo, ar fi existat occidentali – germani, francezi, italieni – dispuși să plătească sume considerabile pentru un „privilegiu” monstruos: acela de a trage cu arma, de la distanță, în civilii care încercau să supraviețuiască pe străzile orașului.

Potrivit indiciilor strânse de anchetatori, acești indivizi ar fi fost aduși în zone controlate de forțele sârbe, unde li se oferea acces la poziții de tragere folosite de lunetiști. Pentru unii, ar fi fost o formă de „distracție extremă”, un joc macabru în care țintele erau oameni reali: femei, bătrâni, copii care alergau după apă sau încercau să traverseze o intersecție sub ploaia de gloanțe.

Mărturiile adunate de-a lungul anilor vorbesc despre sume mari, despre intermediari, despre un soi de turism al cruzimii care sfidează orice urmă de umanitate. Ancheta nu este încă finalizată, iar numele celor implicați nu au fost făcute publice, dar simpla posibilitate ca asemenea fapte să fi avut loc redeschide răni vechi și pune sub semnul întrebării limitele degradării umane în timp de război.

Sarajevo a fost, timp de aproape patru ani, un oraș prins într-un cerc de foc. Zeci de mii de civili au fost uciși sau răniți de lunetiști. Faptul că printre cei care au apăsat pe trăgaci s-ar fi putut afla și oameni veniți din Occident, atrași de senzații extreme, adaugă o dimensiune suplimentară tragediei.

Ancheta italiană încearcă acum să reconstruiască firul acestor episoade, să identifice responsabilități și să aducă lumină într-un colț al istoriei care a rămas mult timp în umbră. Dacă acuzațiile se confirmă, Europa va trebui să privească în față un adevăr greu de acceptat: că barbaria nu are granițe și că, uneori, monștrii nu vin doar din rândul celor implicați direct în conflict.

Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Moartea din Sankt Petersburg: Crima medicală pentru lăcomie

În istoria întunecată a crimelor medicale, unde unii doctori au

Viorel Ivanciu: „Fie ca lumina Învierii Mântuitorului să vă inunde casa şi să vă aducă numai armonie”

„Fie ca lumina Învierii Mântuitorului să vă inunde casa şi