Recomandare de carte – „Prada” de Yrsa Sigurdardóttir

„Prada” de Yrsa Sigurdardóttir este un thriller psihologic rece, tipic scandinav, care te prinde rapid și nu-ți mai dă drumul până la ultima pagină. Povestea pornește de la dispariția unui copil mic dintr-o familie aparent obișnuită din Islanda. De aici se desfac treptat straturi de minciuni, traume ascunse și relații toxice care implică părinți, bunici, vecini și polițiști.

Autoarea construiește excelent atmosfera: peisajele islandeze sumbre, vântul, ploaia, întunericul lung al iernii devin aproape personaje. Personajele sunt complexe, cu defecte evidente și motivații ambigue – nimeni nu e complet bun sau complet rău, ceea ce face totul mai credibil și mai neliniștitor.

Ritmul este bine dozat: capitole scurte, alternate între prezent și trecut, care aruncă treptat indicii fără să pară forțat. Suspansul crește constant, cu momente de adevărată claustrofobie emoțională. Yrsa excelează la detaliile mici care devin importante mai târziu și la felul în care transformă lucrurile banale în amenințări.

Finalul este solid, coerent cu restul cărții, deși nu e genul de întorsătură șocantă care răstoarnă totul. Mulți cititori vor ghici parțial adevărul, însă felul în care se leagă toate firele rămâne satisfăcător.

Dacă îți plac romanele nordice întunecate, cu accent pe psihologie și familie disfuncțională (Jónasson, Nesbø, Läckberg la un nivel mai dur), „Prada” e o alegere foarte bună. Recomand cu căldură.

Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Casa Vernescu – o poveste care murmură

Casa Vernescu, situată pe Calea Victoriei nr. 133, este una
Complotul bonelor– 2D

Complotul bonelor – 2D, la Cinema Călărași

09 – 11.02.2024, ora: 17.00 13 – 15.02.2024, ora: 17.00