PSD cere explicații Kievului după excluderea României din lista statelor cu dublă cetățenie

Partidul Social Democrat a solicitat miercuri intervenția rapidă a instituțiilor responsabile de politica externă, după ce România nu a fost inclusă în lista statelor pentru care Ucraina a reglementat posibilitatea dublei cetățenii. Demersul vine în contextul în care Kievul a anunțat recent un cadru legal ce permite cetățenilor ucraineni să dețină simultan și cetățenia altor țări, însă România nu figurează printre statele menționate.

Într-un comunicat transmis Agerpres, PSD afirmă că Administrația Prezidențială și Guvernul, prin Ministerul Afacerilor Externe, trebuie să solicite de urgență clarificări autorităților ucrainene. Social-democrații consideră că absența României din această listă reprezintă o problemă serioasă, cu impact direct asupra comunității românești din Ucraina, una dintre cele mai vechi și mai numeroase minorități din regiune.

Potrivit PSD, omisiunea este cu atât mai surprinzătoare cu cât România a oferit sprijin constant Ucrainei după declanșarea invaziei ruse, de la asistență umanitară și sprijin diplomatic până la facilitarea tranzitului cerealelor ucrainene și găzduirea a sute de mii de refugiați. În acest context, partidul consideră că excluderea României din reglementările privind dubla cetățenie „contrastează puternic cu sprijinul necondiționat” acordat de București în ultimii ani.

PSD subliniază că situația trebuie clarificată rapid, pentru a evita afectarea drepturilor și identității românilor din Ucraina, care au solicitat în repetate rânduri un cadru legal mai flexibil privind cetățenia. Partidul insistă ca autoritățile române să trateze subiectul ca pe o prioritate diplomatică și să obțină explicații oficiale din partea Kievului.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Bițuică Dan

Bițuică Dan

Dan Bițuică este editor și autor a șapte romane. Scrie despre recomandări de carte, remedii naturiste, actualitate, cotidian politic, sport și istorie, abordând subiectele într-un stil accesibil și orientat spre informare.

Prin activitatea sa editorială, urmărește să ofere cititorilor conținut clar, echilibrat și relevant, adaptat interesului public.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

VIDEO. Ministrul Familiei, Natalia Intotero, vizitează “Tabăra de Vară” organizată de Asociația “Mâini Deschise”

Localitatea Mânăstirea din județul Călărași a primit-o cu multă căldură

Campania Națională „Curățăm România” a ajuns în localitatea Unirea

Campania “Curățăm România”, demarată de Garda Națională se Mediu a