Cinema Călărași, spațiu educațional și cultural activ pentru comunitate. Elevi din județ, prezenți la proiecții dedicate în cadrul programului „Școala Altfel”

Cinema 2D/3D Călărași, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Călărași, continuă să joace un rol activ în viața educațională și culturală a județului, prin găzduirea unor evenimente dedicate copiilor și tinerilor. În aceste zile, cinematograful a devenit un punct de atracție pentru elevi, în cadrul programului național „Școala Altfel”.

Sute de copii au trecut pragul cinematografului pentru a viziona filmul „Crăciunul familiei Șoricescu”, o producție care a adus în sală atmosfera sărbătorilor de iarnă, dar și mesaje educative despre familie, prietenie și bucuria de a fi împreună. Proiecțiile au fost însoțite de momente de entuziasm, curiozitate și interacțiune, transformând experiența cinematografică într-o lecție altfel, dincolo de sala de clasă.

Activitatea desfășurată evidențiază rolul Cinema Călărași ca instituție publică modernă, implicată în susținerea educației culturale și a accesului copiilor la film și artă. Prin astfel de inițiative, Consiliul Județean Călărași își reafirmă sprijinul pentru dezvoltarea unui cadru cultural activ, deschis tuturor categoriilor de public.

Reprezentanții cinematografului au transmis mulțumiri cadrelor didactice pentru implicare, dar și elevilor pentru energia și interesul arătat, subliniind că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss