300 de copii din Borcea, îmbrăcați din nou pentru iarnă. Primăria continuă tradiția gesturilor pentru cei mici

Comuna Borcea a trăit astăzi o atmosferă autentică de sărbătoare, după ce 300 de copii au primit îmbrăcăminte și încălțăminte noi printr-o acțiune caritabilă derulată cu sprijinul unei fundații partenere. Evenimentul s-a desfășurat în parcul din apropierea Primăriei, transformat pentru câteva ore într-un loc al bucuriei: zăpadă artificială, momente muzicale și un program artistic dedicat celor mici.

Reprezentanții administrației locale au mulțumit fundației pentru sprijinul constant acordat comunității, subliniind că astfel de inițiative oferă copiilor șansa de a simți pe deplin magia sărbătorilor. Emoția a fost vizibilă pe chipurile celor mici, care s-au bucurat nu doar de daruri, ci și de un spectacol de poveste, pregătit special de ziua Sfântului Nicolae.

Seria surprizelor nu se oprește aici. Primăria și Consiliul Local Borcea au anunțat că, peste două săptămâni, vor distribui peste 1000 de pachete cu dulciuri pentru toți copiii din comună, de la preșcolari până la liceeni, o acțiune devenită tradiție în apropierea Crăciunului.

Întreaga inițiativă este coordonată de primarul Theodor Aniel Paturcă, alături de consilierii locali, care transmit că astfel de momente sunt create pentru a aduce lumină, unitate și bucurie în familiile din Borcea, într-o perioadă în care comunitatea merită să simtă mai mult ca oricând spiritul sărbătorilor.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Debite ridicate pe Argeș. Trecerea Crivăț–Budești, blocată din cauza deteriorării

Administrația Națională „Apele Române” a transmis luni, 9 decembrie, o

Un nou proiect demarat de CJ Călărași

Proiectul SolaQua este derulat de Consiliul Județean Călărași în parteneriat