Ministerul Afacerilor Externe al României informează cetățenii care plănuiesc să călătorească în Regatul Unit, Germania sau Belgia că, în noaptea de 19 spre 20 septembrie 2025, un atac cibernetic a afectat operațiunile mai multor aeroporturi europene importante, inclusiv Heathrow (Londra), Berlin Brandenburg și Zaventem (Bruxelles).
Atacul a vizat un furnizor de servicii pentru sistemele de check-in și îmbarcare, ducând la perturbări semnificative. Aeroportul din Bruxelles a raportat că sistemele automate au devenit inoperabile, fiind necesare proceduri manuale de check-in și îmbarcare, ceea ce a generat întârzieri și anulări de zboruri.
Operatorii aeroportuari au confirmat că furnizorul afectat lucrează intens pentru rezolvarea problemei. Aeroportul Heathrow a semnalat, de asemenea, întârzieri din cauza unei „probleme tehnice” la un furnizor terț, conform Reuters. „Acest incident are un impact major asupra programului de zboruri, provocând, din păcate, întârzieri și anulări,” a transmis operatorul într-un comunicat oficial.
În contextul acestor perturbări, MAE recomandă cetățenilor români să verifice statusul zborurilor înainte de a se deplasa către aeroporturi.
În Regatul Unit, politicienii solicită clarificări din partea Guvernului privind o posibilă implicare a Rusiei în acest atac cibernetic, însă nicio confirmare oficială nu a fost emisă până în prezent.
Vrei să fii mereu la curent cu toate știrile? Urmăreste CalarasiPress pe canalul de WhatsApp.