Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 33°C | Anul XI Nr. 522

Evenimente

SanoHUB – un nou centru de sprijin pentru pacienții oncologici, lansat de Crucea Roșie Călărași

Published

on

Un proiect dedicat sufletului și suferinței: Crucea Roșie Călărași deschide primul centru regional de informare și consiliere pentru pacienții cu cancer.

Vineri, 13 iunie 2025, sala Consiliului Județean Călărași a găzduit un moment cu adevărat important pentru comunitate: lansarea Centrului Regional de Informare și Consiliere al Pacientului – SanoHUB, un proiect inițiat de Filiala de Cruce Roșie Călărași, finanțat din fondurile colectate prin taxa de timbru de 1% redirecționată către filialele județene.

Evenimentul a fost prilejuit de organizarea unei mese rotunde cu tema „Sprijin emoțional, acces la servicii medicale și provocări pentru pacienții oncologici”. Proiectul vine în sprijinul persoanelor diagnosticate cu afecțiuni oncologice, oferind consiliere psihologică, asistență socială, informare medicală și suport emoțional.

O comunitate care s-a unit pentru o cauză

Lansarea a reunit oficiali ai administrației locale și județene, cadre medicale, psihologi, voluntari și chiar pacienți oncologici. Printre cei prezenți s-au numărat: Aura Giurcă, directoarea filialei Crucea Roșie Călărași, subprefectul Valentin Deculescu, vicepreședintele CJ Călărași Bogdan Mihai, primarul Marius Dulce, dr. Camelia Truică – DSP Călărași, dr. Silvia Meriu – medic oncolog, precum și managerii spitalelor din județ.

Advertisement

Aura Giurcă: „Vrem să creăm o comunitate a speranței”

Directoarea filialei de Cruce Roșie Călărași, Aura Giurcă, a subliniat că ideea acestui centru a luat naștere din nevoile reale ale pacienților, după ani de interacțiuni directe și sesiuni de radioterapie în care voluntarii filialei au fost prezenți. „Este un proiect de suflet. Ne dorim să le oferim pacienților oncologici nu doar sprijin, ci și un spațiu în care să poată vorbi, să se descarce, să împărtășească experiențe. Vom crea grupuri de suport, consiliere psihologică și nutrițională – totul în cadrul filialei noastre”, a explicat Giurcă.

Sprijin din partea autorităților

Subprefectul Valentin Deculescu a felicitat echipa pentru inițiativă și a reafirmat sprijinul instituțional, atât în calitate oficială, cât și ca vicepreședinte al Crucii Roșii Călărași:

„Când afli că ești bolnav de cancer, parcă ți se prăbușește lumea. Știu oameni care, prin susținerea celor din jur, au reușit să învingă boala. Vă mulțumesc pentru ce faceți!”.

Bogdan Mihai, vicepreședintele Consiliului Județean, a numit cancerul „un flagel” și a declarat că autoritățile locale își asumă sprijinul logistic:

„Vom susține inițiativele ca SanoHUB, dar și proiecte viitoare, cum ar fi un centru de paliație, pentru a oferi alinare reală în cazurile grave.”

Primarul Marius Dulce a lăudat munca echipei și a punctat că orașul are nevoie de centre dedicate acestei categorii de pacienți:

„În fața bolii, sunt singuri. Noi trebuie să fim alături de ei. Le datorăm sprijin, încredere, un spațiu în care să fie înțeleși.”

Vocea medicilor: “Cancerul înseamnă mai mult decât tratament medical”

Dr. Camelia Truică, epidemiolog în cadrul DSP Călărași, a explicat că în ciuda progreselor în diagnosticare, pacienții oncologici au nevoie de informații clare, sprijin emoțional și ghidaj în sistemul sanitar, aspecte pe care SanoHUB le poate oferi eficient.

Advertisement

Dr. Silvia Meriu, medic oncolog, a fost poate cea mai emoționantă voce din sală:

„Pacientul oncologic merită mai mult decât chimioterapie. Are nevoie de empatie, de comunitate. SanoHUB va fi un spațiu de reechilibrare, unde vom construi împreună un model centrat pe om, nu doar pe boală.”

Centrul SanoHUB va funcționa, pentru început, în sediul Filialei de Cruce Roșie Călărași, urmând ca, în viitor, să se extindă cu sprijinul administrației publice. Proiectul include grupuri suport, consiliere psihologică, sesiuni cu medici nutriționiști, activități de terapie ocupațională și educație medicală.*

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Evenimente

(VIDEO) 72 de ore de înot neîntrerupt pe canalul Siderurgic din Călărași. Mihai Badea a reușit performanța pentru un vis: prima casă Respite din România pentru copiii cu dizabilități

Published

on

În weekendul 17–20 iulie, municipiul Călărași a fost martorul unei premiere emoționante și istorice: sportivul Mihai Badea a înotat timp de 72 de ore continuu pe canalul Siderurgic, într-o acțiune caritabilă dedicată strângerii de fonduri pentru construirea primei case de tip Respite din România, destinată copiilor cu dizabilități. Evenimentul, sprijinit de autoritățile locale și județene, a adus în prim-plan nu doar o performanță sportivă unică, ci și o lecție de solidaritate.

„În aplauzele celor prezenți și cu brațele amorțite de efort, Mihai Badea a ieșit din apă după 72 de ore de înot continuu. A fost mai mult decât o cursă, a fost o lecție de empatie și dedicare, susținute de comunitate și de autoritățile locale din Călărași. Totul pentru un vis pe care îl construim împreună”, a relatat reporterul Călărași Press prezent la fața locului.

Lecții despre răbdare, echipă și comunitate

În mijlocul efortului, Mihai Badea le-a vorbit tinerilor sportivi prezenți despre importanța răbdării și a echipei:

„Trebuie să ai răbdare. Vor fi perioade când o să vezi că activitatea nu-i sportivă, e sus, jos, sus, jos. Și dacă nu ai răbdare să construiești ceva, nu o să faci nimic. Iar cel mai important lucru e echipa.”

Pentru Mihai, această provocare extremă a fost despre mult mai mult decât înot:

„Ce mi-am dorit de la cursa asta e să creez o comunitate în jurul acestei căsuțe. Cam ce se întâmplă acum și ce văd eu… cred că ușor, ușor o să reușim. Este visul meu cel mai mare.”

Întrebat despre planurile sale de viitor, sportivul a răspuns cu un zâmbet:

Advertisement

„Planurile? Să mă duc în Grecia să înot și eu puțin. Aici avem o mare campioană lângă noi și îi mulțumesc foarte mult că a venit să mă susțină. Contează orice încurajare, mai ales când vine de la un campion.”

Mihai a rememorat și cele mai dificile momente:

„A doua noapte a fost cea mai grea. Eram foarte obosit și temperatura corpului scădea. Am avut un moment în care am simțit că nu mai pot duce. Am avut pe mine trei costume de neopren… dar am reușit. Asta contează.”

Frica, somnul și frigul au fost adversarii tăcuți din apă:

„Cred că a fost un cumul. Și frica pe care am avut-o înainte de cursă, anxietatea că s-ar putea întâmpla ceva din cauza epuizării. Somnul, frigul… toate.”

Autoritățile locale: „Călărașiul merită să devină stațiune turistică. Dunărea e o comoară”

Printre susținători s-au numărat și autoritățile locale. Primarul municipiului Călărași, Marius Dulce, a lăudat curajul lui Mihai și a evidențiat importanța protejării Dunării:

„Este clar că Dunărea este mai curată, iar acest lucru este rezultatul eforturilor făcute de organizațiile de mediu. Este apa pe care o bem, e resursa noastră, iar dacă vrem turism la Călărași, trebuie să avem ape curate, hoteluri curate și locuri atrăgătoare.”

În ceea ce privește promovarea sportului:

„Suntem prezenți la orice competiție. Mihai Badea și Martin Strel sunt nume mari. Prin astfel de acțiuni promovăm Călărașiul la nivel național. Efortul lui Mihai este uluitor. 72 de ore în apă… nu credeam că e posibil.”

Vicepreședintele Consiliului Județean Călărași, Laurențiu Dan Ionescu, a pus accent pe munca în echipă:

Advertisement

„Nimic nu e greu când ai o echipă de oameni inimoși. La Consiliul Județean nu se face nimic de unul singur. Mă bucur că am reușit, alături de sponsori și colegi implicați, să susținem acest eveniment.”

Propunere: Mihai Badea – Cetățean de Onoare al municipiului Călărași

Finalul evenimentului a adus și o veste importantă.

„Evenimentul este de excepție, la nivel european și mondial. Mihai Badea a demonstrat că este un sportiv ambițios, un om extraordinar. Voi propune în ședința din ianuarie 2026 ca Mihai să devină Cetățean de Onoare al municipiului Călărași. Este un semn de respect pentru această performanță”, a declarat reprezentantul CJ Călărași.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Evenimente

Eveniment unic la Călărași: Maraton de înot de 72 de ore cu legendarul Martin Strel și Mihai Badea, pentru copiii cu nevoi speciale

Published

on

Canalul Siderurgic din Călărași va deveni, între 17 și 20 iulie 2025, scena unui eveniment fără precedent în România – „72 Dus-Întors”, un maraton de înot de anduranță care îmbină performanța sportivă cu o cauză umanitară. Evenimentul este organizat pentru prima dată în țara noastră și este susținut de Consiliul Județean Călărași.

Timp de 72 de ore neîntrerupte, legendarul înotător sloven Martin Strel, cunoscut în întreaga lume drept „Big River Man” și deținător a cinci recorduri mondiale Guinness, va înota alături de românul Mihai Badea, unul dintre cei mai buni înotători de anduranță din Europa, pe același traseu dus-întors de un kilometru, alături de 72 de tineri sportivi români.

Scopul acestei provocări impresionante este strângerea de fonduri pentru Fundația Copii în Dificultate, care își propune să construiască „Casa dintre Brazi CID”, un centru de vacanță și recuperare destinat copiilor cu nevoi speciale.

📍 Locul desfășurării: Canalul Siderurgic, municipiul Călărași

Advertisement

📅 Perioada: 17–20 iulie 2025

🎯 Scop caritabil: Susținerea copiilor vulnerabili și promovarea incluziunii

Organizatorii lansează un apel către toți cei care doresc să sprijine cauza:

📲 Trimiteți un SMS la 8844 cu textul ZILE (2 euro)

🌐 Sau donați online pe: casadintrebrazicid.com.ro

Advertisement

„Suntem onorați să fim parteneri ai unui proiect care aduce împreună spiritul sportiv, determinarea și solidaritatea. Este un exemplu de implicare socială care ne arată cât de mult poate schimba o comunitate atunci când acționează cu sufletul”, a transmis Consiliul Județean Călărași.

„72 Dus-Întors” nu este doar un test de anduranță, ci o misiune pentru speranță.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Evenimente

85 de ani de excelență pentru Escadrila 53 Vânătoare: istorie, curaj și misiuni moderne sub tricolorul românesc

Published

on

Astăzi, 30 iunie, Escadrila 53 Vânătoare, una dintre cele mai emblematice subunități ale Forțelor Aeriene Române, aniversează 85 de ani de la înființare, o istorie marcată de eroism, profesionalism și misiuni esențiale pentru apărarea României.

Fondată în iunie 1940 și dotată la acel moment cu avioanele de vârf Hawker Hurricane, escadrila a jucat un rol decisiv în apărarea Dobrogei în timpul dramaticei veri din 1941. Pe 30 iunie, în cadrul unei confruntări aeriene de referință, piloții români au reușit să obțină 10 victorii împotriva aviației sovietice, contribuind la eliminarea pericolului bombardamentelor asupra teritoriului național.

De-a lungul celui de-al Doilea Război Mondial, Escadrila 53 a luptat cu avioane IAR-80 și Messerschmitt 109 G, obținând un palmares impresionant: 103 victorii aeriene și șapte piloți recunoscuți cu statutul de as. Activitatea sa a continuat până în septembrie 1944, când a fost desființată temporar.

Astăzi, Escadrila 53 Vânătoare își continuă misiunea din Baza 86 Aeriană Borcea, fiind parte activă în misiunile internaționale de poliție aeriană, inclusiv în cadrul detașamentului Carpathian Vipers din țările baltice. Dotată cu aeronave moderne F-16 MLU, unitatea rămâne un pilon esențial al apărării spațiului aerian național și un simbol al excelenței militare românești.

Advertisement

Text: Cpt. cdor. Crețu Vlad | Video: Ionuț Săvescu & Piotr Gubernat

La mulți ani Escadrilei 53 Vânătoare și oamenilor care scriu în continuare istoria sub culorile drapelului românesc!

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading