Connect with us

Știri

Semnificația istorică a zilei de 8 mai

Published

on

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI:

1429 – După un asediu de șapte luni, are loc capturarea Orléans-ului de către trupele franceze conduse de Étienne de Vignolles și Ioana d’Arc.

1521 – Prin Edictul de la Worms, promulgat de împăratul german Carol al V–lea, învățătura teologului Martin Luther a fost condamnată ca eretică.

1541 – Conchistadorul spaniol, Hernando de Soto, ajunge la râul Mississippi şi îl denumește Río de Espíritu Santo.

Advertisement

1653 –  8 mai stil nou (28 aprilie 1653, stil vechi) se întrerupe domnia lui Gheorghe Ștefan în Moldova. Următoarele luni (aprilie-octombrie 1653), scaunul domnesc din Iași a fost activ disputat între Vasile Lupu și boierul Gheorghiță, logofătul acestuia.

1657 – Oliver Cromwell, Lord Protector al Angliei din 1653, respinge coroana pe care i-o oferă Parlamentul.

1794 – Acuzat de trădare în timpul Marii Terori din Franța revoluționară, genialul chimist, filozof și economist francez Antoine Laurent Lavoisier, unul din părinții chimiei moderne a fost judecat, condamnat și ghilotinat în aceeași, la Paris.

1828 – S-a născut Jean Henri Dunant, fondator al „Crucii Roșii”, laureat al Premiului Nobel.

1852 – A avut loc premiera comediei „Chiriţa în provincie”, de Vasile Alecsandri.

Advertisement

1877 – În timpul săpăturilor de la Templul lui Hera conduse de arheologul german Ernst Curtius, a fost descoperita statuia lui „Hermes ținându-l pe micul Dionysos”.

1880 – A decedat scriitorul francez Gustave Flaubert.

1884 – S-a născut Harry S. Truman, președinte al SUA.

1885 – Trupa de operă a Teatrului Național din București prezintă primul spectacol în limba română, Linda de Chamonix, de G. Donizetti.

1886 – Dr. John S. Pemberton, un farmacist și inventator de medicamente din Atlanta, Georgia, a vândut la farmacia Jacob’s, pentru cinci cenți, o băutură dezvoltată ca un remediu pentru durerile de cap și oboseală. Contabilul lui Pemberton, Frank Robinson, a inventat numele de  Coca-Cola. Inițial comercializată ca tonic, băutura conținea extracte din frunze de coca, care includ cocaina, precum și din nucile de kola bogate in cafeină.

Advertisement

1903 – A murit pictorul francez Paul Gauguin.

1903 – S-a născut marele actor francez de comedie, Fernandel (Fernand Joseph Désiré Contandin.

1921 – Parlamentul Suediei a votat pentru abolirea pedepsei cu moartea.

1945 –  Al Doilea Război Mondial din Europa se încheie cu ratificarea documentului de capitulare necondiționată a Wehrmachtului.

1970 – A fost lansat ultimul album al trupei Beatles „Let it be”.

Advertisement

1972 – A fost inaugurat Muzeul Național de Istorie a României.

1978 – A avut loc prima ascensiune a Vârfului Everest, fără rezerve de oxigen. Oamenii nu au învins muntele; ei au învins și slăbiciunea din ei, ridicându-se pentru o clipă la înălțimea munților.

1984 – Uniunea Sovietică a anunțat că va boicota Olimpiada de Vară de la Los Angeles, ca replică a boicotării Olimpiadei de Vară de la Moscova. Cele mai multe dintre țările socialiste din estul Europei urmează exemplul sovieticilor, cu excepția României.

2008 – Vladimir Putin a fost confirmat ca al 10-lea prim-ministru al Rusiei, după votul din Duma de Stat.

2016 – CSM București a câștigat trofeul Ligii Campionilor Europeni la Handbal Feminin, după ce a învins formația maghiară Győri Audi ETO în finala desfășurată la Sala Sporturilor László Papp din Budapesta.

Advertisement

Advertisement