60 de tone de deșeuri confiscate și amendă de 45.000 lei în urma unui control fulger al Gărzii Naționale de Mediu în comuna Cuza Vodă

O amplă acțiune de control desfășurată de Garda Națională de Mediu a scos la iveală o activitate ilegală de colectare și tratare a vehiculelor scoase din uz (VSU), desfășurată fără respectarea legislației de mediu. În urma verificărilor, autoritățile au aplicat o amendă de 45.000 de lei și au dispus confiscarea a aproximativ 60 de tone de deșeuri reciclabile.

Acțiunea, coordonată de comisarul general adjunct Marius Niță, a implicat participarea a cinci comisari din cadrul GNM – Comisariatul General și GNM Călărași, alături de 20 de jandarmi din cadrul IJJ Călărași și 2 lucrători din cadrul IPJ Călărași. Controlul a fost efectuat pe raza comunei Cuza Vodă și a vizat respectarea prevederilor legale privind colectarea și dezmembrarea vehiculelor scoase din uz.

Pe parcursul inspecției, a fost identificată o persoană fizică ce desfășura activități de dezmembrare a autovehiculelor pe un teren neautorizat și neamenajat, unde deșeurile erau stocate direct pe sol, fără a fi decontaminate. Situația a fost considerată deosebit de gravă, dat fiind riscul crescut de contaminare a solului și a pânzei freatice.

„Astfel de practici sunt inacceptabile și pun în pericol sănătatea publică și mediul. Vom continua să desfășurăm acțiuni neanunțate pentru a combate aceste activități ilegale”, a declarat un reprezentant al Gărzii Naționale de Mediu.

Autoritățile au precizat că asemenea controale inopinate vor continua în perioada următoare, nu doar în județul Călărași, ci și în alte județe, în vederea aplicării stricte a legislației de mediu și pentru descurajarea activităților de colectare și valorificare ilegală a deșeurilor reciclabile.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Călărași: A condus fără permis și s-a ales cu dosar penal

Reținut de polițiști pentru conducere fără permis  Polițiștii rutieri desfășoară

Gestul generos al jandarmilor călărășeni: Cadouri pentru elevii din Călărași și Oltenița, în spiritul Crăciunului

În pragul sărbătorilor de iarnă, jandarmii din județul Călărași au