Cod galben de ploi torențiale, grindină şi vijelii. Vreme severă până la noapte

Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), județul Călărași se confruntă cu o perioadă de instabilitate atmosferică. O avertizare de cod galben a fost emisă pentru astăzi, 3 iulie, între orele 10:00 și 23:00, indicând precipitații semnificative și fenomene meteo periculoase.

În acest interval, sunt așteptate ploi torențiale, cu cantități de apă de 20-30 l/mp și, în unele locuri, depășind 40 l/mp. În plus, în sud-estul țării se vor înregistra descărcări electrice, vânt puternic și grindină, informează ANM.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

ACCIDENT RUTIER ÎN GRĂDIȘTEA, DOUĂ AUTOTURISME IMPLICATE

Două persoane au trăit clipe de coșmar într-un accident rutier

Zona Rânca este aproape goală în timpul sărbătorilor de Paște

Rânca este o stațiune montană pitorească situată în Munții Parâng,