Vremea se schimbă dramatic: Ploi torențiale și grindină în întreaga țară. Ce fenomene sunt vizate în județul Călărași

Vremea se schimbă dramatic: Ploi torențiale și grindină în întreaga țară. Ce fenomene sunt vizate în județul Călărași

Avertizări meteo: Cod galben de ploi și vijelii

Vremea schimbă brusc și aduce două zile de ploi torențiale și vijelii, cu posibilitatea de grindină în anumite zone ale țării. În București, ploile se vor intensifica și, în următoarele două zile, vor afecta toată țara. Meteorologii au emis o informare meteo valabilă de astăzi, de la ora 10.00, până joi la ora 20.00. Conform ANM, ploile se vor extinde treptat și vor acoperi majoritatea regiunilor.

Precipitațiile vor fi mai ales sub formă de averse, însoțite de descărcări electrice și, ocazional, de intensificări de scurtă durată ale vântului și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se așteaptă cantități de apă de 15-25 l/mp și, local, de peste 40 l/mp.

De astăzi, de la ora 16.00, intră în vigoare o avertizare Cod galben de ploi însemnate cantitativ, valabilă pentru 24 de ore. În această perioadă, în majoritatea Moldovei, estul Transilvaniei, Carpații Orientali și partea estică a Carpaților Meridionali, vor fi averse și ploi torențiale, cu cantități de apă de 25-30 l/mp și, local, de peste 40-50 l/mp.

Prognoză specială pentru București: Averse și descărcări electrice

De la ora 10.00 a intrat în vigoare o prognoză meteo specială pentru București, valabilă până joi seara, la ora 20.00. Vremea va fi în general instabilă, cu perioade de înnorări accentuate și averse, posibil moderate cantitativ (10-15 l/mp), însoțite de descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat, cu temperaturi maxime de 22-24 de grade și minime de 10-13 grade.

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

R. Pațurcă: „Armata Română este una dintre instituțiile fundamentale ale statului”

Ziua Armatei României – 25 octombrie 2019 Ziua Armatei României,

Neregulile continuă să apară la stațiile GPL din Călărași. Peste 400 de deficiențe găsite

Controalele la stațiile GPL din Călărași continuă după explozia din