Ce a pățit un bărbat din Călărași care a încălcat ordinul de protecție impus de polițiști

Urmăriți știrile Călărașipress.ro pe Whatsapp

Un tânăr aflat în conflict cu mama sa a fost reținut de polițiști după ce a încălcat un ordin de protecție impus de oamenii legii în urma unui incident violent cu aceasta.

Cei doi s-ar fi certat la sfârșitul lunii anterioare, mai exact pe data de 26 februarie. Atunci, polițiștii au intervenit și au emis un ordin care îi interzicea fiului să se apropie de aceasta la mai puțin de 100 de metri, pentru o perioadă de 6 luni.

Fiul femeii, în vârstă de 38 de ani, a încălcat ordinul de protecție intrând în locuința mamei sub pretextul că trebuie să-și ia hainele.

„La data de 12 martie a.c., în jurul orei 13:18, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Călărași au fost sesizați, prin apel la 112, de către o femeie de 55 de ani, din municipiu, cu privire la faptul că fiul său a încălcat ordinul de protecție. În această cauză, a fost întocmit un dosar penal pentru încălcarea de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție.

În urma administrării probatoriului, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă”, a precizat IPJ Călărași într-un comunicat de presă.”

Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Programul Operațional Regional Sud – Muntenia 2021-2027 a primit avizul Guvernului

Miercuri, 25 mai 2022, Programul Operațional Regional (POR) Sud –

PNL/ Ciprian Pandea: Investițiile publice în infrastructura de sănătate a județului Călărași vor continua

Investițiile publice în infrastructura de sănătate a județului Călărași vor