Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 21°C | Anul XI Nr. 522

Știri

Fotbal / Liga 2 / etapa a 12-a: Foresta Suceava – Dunărea Călărași 0 – 2

Published

on

Dunărea a trecut şi de Suceava pentru a simţi aerul de lider! Trupa lui Dan Alexa a ajuns la nouă victorii consecutive şi dă şi golgheterul campionatului

Dunărea Călăraşi a demonstrat şi la Suceava că este cea mai în formă echipă din campionatul Ligii 2. Trupa lui Dan Alexa s-a impus, sâmbătă, cu 2-0 în faţa Forestei, a bifat a noua victorie consecutivă şi a urcat cel puţin până marţi pe primul loc, la egalitate de puncte cu AFC Hermannstadt. În plus, Dunărea dă şi golgheterul campionatului. Cu golul dat în faţa moldovenilor, atacantul Valentin Alexandru a ajuns la 10 reuşite şi e singur în fruntea ierarhiei marcatorilor.

În faţa a 2.000 de suceveni, jucătorii lui Dan Alexa n-au simţit niciun fel de presiune şi au demonstrat încă din primele minute că sunt cei mai în formă în acest moment în campionat. Nu au avut mult de muncă în faţa Forestei pentru a desface apărarea gândită de antrenorul portughez Nuno Pedro, care nici acum nu stă pe bancă şi dă indicaţii din tribună, şi după doar şapte minute au deschis scorul. Missi Mezu a centrat pe jos din dreapta, iar Valentin Alexandru s-a desprins de marcaj şi a înscris simplu din 5 metri. A fost golul al zecelea pentru el în acest sezon, reuşită care l-a desprins în fruntea clasamentului golgheterilor. Iar avantajul pe tabelă se putea dubla imediat, însă Alexandru (9), încă euforic după reuşită, a trimis de această dată peste poartă în urma unei faze trase la indigo cu cea de acum două minute.

Foresta a avut repede şansa de a egala. Diallo (11) a executat bine o lovitură liberă, a tras aproape de vinclu, dar Lungu s-a întins bine şi a reţinut. La fel a făcut şi în faţa lui Matei (17), care a şutat din centrul careului, după ce a preluat pe piept, însă a făcut-o direct pe portar. Şi Kimbaloula (24) a avut şansa sa de a marca, însă mingea şutată de la marginea careului mare, pe jos, a trecut foarte puţin pe lângă bară.

Advertisement

Cele trei ocazii bune ale sucevenilor au fost singurele care s-au mai desfăşurat în prima repriză, Dunărea mulţumindu-se să se concentreze pe apărare şi să profite de greşeli ale adversarilor, însă care nu au venit.

Iar în partea secundă, cursul jocului a fost acelaşi, numai că Foresta n-a putut fructifica nicio ocazie avută, în timp ce călărăşenii au mai lovit o dată şi şi-au asigurat victorie. Cezar Lungu şi-a menţinut echipa în avantaj minim şi în faţa lui Chalabi (66), care şutase de la 16 metri direct la vinclu, însă portarul Dunării a scos cu in reflex incredibil. Ca rezultatul final să fie stabilit în minutul 76 de Bogdan Manole. Acesta a marcat cu capul din 6 metri după ce Kanda a centrat dintr-o lovitură de colţ. Însă diferenţa de scor putea fi mult mai mare dacă Valentin Munteanu (90+1) nu ar fi lovit bara cu un şut din interiorul careului.

S-a încheiat însă 2-0 pentru Dunărea, care obţine astfel a noua victorie consecutivă în campionat şi a urcat pe primul loc cel puţin până marţi, atunci când joacă AFC Hermannstadt, la ASA Târgu Mureş. În schimb, Foresta îşi întrerupe seria de trei meciuri consecutive fără înfrângere pe teren propriu, în ultimele două câştigând, şi cade pe penultimul loc al clasamentului.

Brişan: ”Victoria este absolut meritată”

La final de meci, preşedintele Dunării, Florin Brişan, şi-a ridicat în slăvi jucătorii după această nouă victorie în campionat.

Advertisement

”Am întâlnit un adversar greu, care şi-a dorit mult să obţină un rezultat bun în faţa noastră. Victoria obţinută de Dunărea este absolut meritată. Pe lângă cele două goluri, am ratat alte două-trei mari oportunităţi de a înscrie. Cele trei puncte puse la bătaie iau drumul Călăraşiului şi asta ne bucură nespus de mult. Îi felicit pe băieţi, pe antrenori pentru rezultat care ne-a propulsat pe primul loc în clasament. Sunt convins că am reuşit prin prisma acestui rezultat să-I mulţumim pe suporterii nostri”, a declarat Brişan.

În etapa următoare, Dunărea joacă pe teren propriu cu ultima clasată Luceafărul Oradea.

Au evoluat echipele:

Foresta Suceava: Began – Sumanariu (Coroamă 46′), Masella, Diallo (cpt.), Secrier (Dali Amar 73′) – Vl. Stănescu (Renquin 46′), Acolatse, Chalabi, O. Onofraş – Kimbaloula, M. Matei

Rezerve neutilizate: Bîlbă – R. Bosânceanu, Prisăcaru, Fl. Cordoş

Advertisement

Antrenor: Marius Lup

Dunărea Călărași: C. Lungu (cpt.) – Ţenea, Bg. Manole, Bg. Şandru, Bg. Vasile – Missi Mezi (Val. Munteanu 72′), Drăghiceanu (Preoteasa 63′) – Sil. Pană (C. Cristea 83′), Cr. Puşcaş, Kanda – Val. Alexandru

Rezerve neutilizate: Gab. Popa – Danciu, Gassama, Andre Mesquita

Antrenor: Dan Alexa

Rezultate / etapa a 12-a:

Advertisement

Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu  0-0

Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare          2-1

Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi  0-2

Luceafărul Oradea – CS Afumaţi      1-2

Ripensia Timişoara – CS Baloteşti     1-2

Advertisement

Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni     2-2

FC Argeş – Academica Clinceni        1-1

Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti           3-0

ASU Politehnica Timişoara – UTA Arad      2-1

Marţi, 17 Octombrie

Advertisement

ASA Târgu Mureş – AFC Hermannstadt      19:30

Etapa a 13-a / Sâmbătă, 21 Octombrie

Metaloglobus Bucureşti – Sportul Snagov

Academica Clinceni – Chindia Târgovişte

CS Mioveni – FC Argeş

Advertisement

CS Baloteşti – ASA Târgu Mureş

CS Afumaţi – Ripensia Timişoara

Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea

Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava

UTA Arad – Ştiinţa Miroslava

Advertisement

Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara

AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila

Clasament / Liga 2

1        Dunărea Călăraşi 12      9        1        2        25-10 28      13

2        AFC Hermannstadt       11      9        1        1        19-5  28      10

Advertisement

3        Chindia Târgovişte        12      7        3        2        28-6  24      3

4        FC Academica Clinceni  12      6        4        2        20-15 22      4

5        CS Mioveni 12      6        3        3        22-15 21      3

6        ASA Târgu Mureş         11      5        3        3        20-16 18      0

7        Ripensia Timişoara        12      5        2        5        32-15 17      -4

Advertisement

8        FC Argeş    12      4        5        3        15-10 17      -4

9        Sportul Snagov    12      4        4        4        8-7    16      -2

10      ASU Politehnica Timişoara     12      6        1        5        16-16 19      1

11      CS Afumaţi 12      4        4        4        11-13 16      1

12      Dacia Unirea Brăila       12      4        3        5        30-24 15      -6

Advertisement

13      Pandurii Târgu Jiu         12      3        5        4        18-17 14      -1

14      Olimpia Satu Mare        12      4        1        7        8-19  13      -2

15      Metaloglobus Bucureşti 12      3        3        6        14-17 12      -6

16      UTA Arad  12      2        5        5        10-13 11      -4

17      Ştiinţa Miroslava 12      3        2        7        14-37 11      -7

Advertisement

18      CS Baloteşti         12      2        4        6        13-19 10      -5

19      Foresta Suceava   12      2        2        8        8-49  8        -10

20      Luceafărul Oradea         12      1        4        7        15-23 7        -14

Cătălin NIȚU – Media Officer  – AFC Dunărea 2005 Călărași

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Știri

14 ani de la dispariția lui George Naghi, fondatorul Aldis – un om al faptelor și al comunității

Published

on

Joi, 7 august 2025, se împlinesc 14 ani de la trecerea în neființă a lui George Naghi (25 februarie 1952 – 7 august 2011), personalitate marcantă a municipiului Călărași și fondator al companiei Aldis.

Directorul Clubului Sportiv Municipal Călărași, Valentin Anghel, a transmis un mesaj de omagiere, subliniind că statuia acestuia, amplasată în curtea CSM, este mai mult decât un simbol – este un reper de respect și recunoștință. Monumentul veghează asupra Hotelului Sport (fost Hotel Perla), loc în care George Naghi și-a desfășurat o parte din activitate.

„George Naghi a fost un om al faptelor, un vizionar și un sprijin real pentru comunitatea noastră. Privindu-i statuia, înțelegem lecția despre rădăcini și respect”, a transmis Valentin Anghel.

📍 Veșnică amintire, George Naghi!

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

14 ani fără George Naghi – fondatorul Aldis și unul dintre cei mai iubiți oameni de afaceri din Călărași

Published

on

Joi, 7 august 2025, se împlinesc 14 ani de la dispariția fulgerătoare a lui George Naghi (25 februarie 1952 – 7 august 2011), fondatorul companiei Aldis și unul dintre cei mai apreciați oameni de afaceri din Bărăgan.  George Naghi rămâne în memoria comunității drept un om al faptelor, un vizionar și un sprijin real pentru sute de familii.

Un destin frânt pe apele Borcei

Pe 7 august 2011, la vârsta de 59 de ani, George Naghi și-a pierdut viața într-un accident nautic produs pe brațul Borcea, în zona dintre Podul 4 și municipiul Călărași. Se afla în barca sa, alături de soția sa, Alina, la o plimbare – așa cum obișnuia, fiind pasionat de apă și de navigație. Iubea să exploreze canalele Dunării și să admire vegetația unică din zonă, locurile unde își regăsea liniștea și inspirația.

Destinul a făcut ca acest om care și-a construit viața cu muncă și perseverență să plece exact din locul pe care îl iubea cel mai mult.

Drumul său în afaceri a început modest, în anii comunismului, când a intrat în domeniul alimentației publice. A lucrat ca ospătar și barman, iar prin ambiție a ajuns șef de unitate în restaurantele de top din Călărași.

Advertisement

După 1990, a pus bazele companiei Aldis, transformând-o într-unul dintre cei mai importanți producători de mezeluri din România. Munca sa a însemnat nu doar dezvoltarea unei afaceri de succes, ci și crearea a sute de locuri de muncă pentru comunitatea locală.

O moștenire a respectului și încrederii

George Naghi a fost descris de colegi, prieteni și localnici ca fiind o persoană extraordinară, un om apropiat de oameni, care își respecta angajații și susținea inițiativele comunității. Statuia sa, amplasată în curtea Clubului Sportiv Municipal Călărași, lângă Hotelul Sport (fost Hotel Perla), rămâne un simbol al respectului și recunoștinței pentru ceea ce a făcut pentru oraș.

„A fost un om care a dat pâine și locuri de muncă pentru sute de familii”, spunea, la momentul dispariției, fostul primar Nicolae Dragu.

Veșnică amintire, George Naghi!

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

AJOFM Călărași: Locuri de muncă disponibile în municipiu. Salarii de până la 8.000 de lei!

Published

on

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Călărași a publicat lista actualizată a locurilor de muncă vacante pentru săptămâna 4–10 august 2025. Oferta din această perioadă include un post extrem de bine remunerat în cadrul unei instituții publice regionale, destinat persoanelor cu studii superioare și experiență solidă în gestionarea fondurilor europene.

📌 1. Expert administrație – 2 posturi disponibile

  • Angajator: OIRPECU Regiunea Sud-Muntenia
  • Domeniu activitate: administrație publică (CAEN 8411)
  • Locație: Călărași, Str. Portului nr. 2A
  • Salariu brut oferit: 15.638 lei
  • Studii solicitate: superioare
  • Experiență necesară: minim 7 ani în evaluarea, implementarea și controlul proiectelor finanțate din fonduri europene
  • Competențe informatice: Windows, Word, Excel
  • Valabilitate ofertă: până la 08.08.2025
  • Contact: Tel. 0242 314 048 / 0242 314 431, e-mail: [email protected]

📌 2. Patiser – 1 post disponibil

  • Angajator: firmă din industria alimentară (CAEN 1071)
  • Locație: Călărași, Str. Știrbei Vodă, Bl. K2, parter
  • Telefon contact: 0733 379 530
  • Număr locuri: 1
  • Cerințe: nu sunt specificate studii sau experiență minimă

📌 3. Instalator – 1 post disponibil

  • Angajator: PHOENIX PROD SRL
  • Domeniu activitate: construcții metalice (CAEN 2511)
  • Locație: Călărași, Str. Belșugului nr. 1, Bl. M19, Sc. 2, Ap. 1
  • Telefon: 0242 331 505
  • Salariu oferit: 5.000 lei
  • Valabilitate ofertă: până la 30.08.2025

📌 4. Gestionar – 1 post disponibil

  • Angajator: PREFAB SA
  • Domeniu activitate: producție beton (CAEN 2361)
  • Locație: Călărași, Str. București nr. 396
  • Contact: Tel. 0242 311 715, e-mail: [email protected]
  • Studii solicitate: minimum gimnaziale
  • Experiență necesară: minim 3 luni
  • Salariu oferit: 6.000 lei
  • Valabilitate ofertă: până la 23.08.2025

📌 5. Stivuitorist – 1 post disponibil

  • Angajator: PREFAB SA
  • Salariu oferit: până la 8.000 lei (în funcție de experiență și calificare)
  • Valabilitate ofertă: nementionată – se recomandă contact direct cu angajatorul pentru detalii

📍 Recomandări pentru candidați

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt încurajate să contacteze angajatorii direct sau să se adreseze AJOFM Călărași pentru sprijin în procesul de mediere. De asemenea, AJOFM oferă servicii de consiliere profesională, informare privind piața muncii, precum și acces la cursuri gratuite de calificare sau reconversie.

📞 Date de contact AJOFM Călărași:

  • Adresă: Str. 13 Decembrie nr. 12, municipiul Călărași
  • Telefon: 0242 315 798
  • Website oficial: www.anofm.ro – secțiunea județului Călărași
  • Program cu publicul: Luni–Vineri, 8:00 – 16:30

TABEL LMV GENERAL pdf SAPTAMANAL 04. 07-10.08.2025

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading