Boboteaza sărbătorită în Vâlcelele. Vin fiert și voie bună

Ca în fiecare an, tradiția și obiceiurile creștine sunt  respectate cu sfințenie de Primăria Comunei Vâlcelele. Prima sărbătoare creștină după Anul Nou este Boboteaza, marcată anual pe 6 Ianuarie. Tradiția a fost dusă mai departe alături de oamenii bisericii.

Epifania va fi marcată și în localitatea condusă de edilul Ionel Tatu, recunoscut de întreaga comunitate drept un adevărat credincios care a reușit să mențină permanent relația dintre oameni și biserică.

“Primarul comunei Vâlcelele, Ionel Tatu invită la manifestările de Bobotează pe iubitorii de tradiții românești adevărate la biserica Vîlcelele vineri, 6 ianuarie orele 10 – unde va avea loc defilarea și botezul cailor.

Concursurile cu cai și atelajele vor avea loc la intrare în satul Floroaica. Nu lipsește tradiționala masă festivă cu fasole și cârnați afumați și vinul fier.”

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Consiliul Județean Călărași desfășoară un important proiect

Proiectul SolaQua este derulat de Consiliul Județean Călărași în parteneriat

Vasile Iliuță: “Domnul primar gândește totul electoral și îi înțeleg motivele”

Vasile Iliuță, președintele CJ Călărași, a postat in cursul zilei