Cod galben: Două zile de vreme rea pentru județul Călărași

Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Barbu Știrbei” al Județului Călărași a emis o nouă atenționare de COD GALBEN, avertizare meteorologică ce vizează mai multe fenomene meteo deosebite. Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, vijelii și grindină, toate acestea au fost menționate în alerta meteo valabilă în intervalul miercuri, 27 aprilie începând cu orele 12:00 – joi, 28 aprilie orele 23:00.

În intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în cea mai mare parte a țării. Vor fi averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice și pe alocuri intensificări ale vântului, vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 20…30 l/mp și izolat 40…60 l/mp.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

A mers pe contrasens si s-a tamponat cu un alt autoturism

Tamponare la intersecția străzilor Grivița cu str. Sloboziei. Autoturismul Volkswagen

Tudor Gheorghe vine la Călărași cu o nouă premieră: „Valsurile mele”

În data de 18 decembrie 2022, ora 19:00 în sala