Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 12°C | Anul XI Nr. 533

Știri

VIDEO. PMC | Eduard Grama: Am finalizat 80% din proiectele găsite în Primărie

Published

on

Administratorul public al Primăriei Municipiului Călărași, Eduard Grama, a prezentat astăzi, 16.09.2021, într-o conferință de presă prioritățile echipei PSD în materie de proiecte, printre care se numără reabilitarea străzii București și modernizarea parcurilor Queen, Dumbrava și Florilor. În același timp, Eduard Grama menționează că procesul de a găsi finanțare pentru proiectele gândite este anevoios și îndelungat. Administratorul precizează că rămâne sceptic cu privire la PNRR și PNDL 3 „Anghel Saligny” și le consideră „sloganuri folosite electoral”.

https://youtu.be/kxW5qzOibSg

A trecut aproape un an de la alegerile locale, alegeri câștigate de echipa Vasile Iliuță – Marius Dulce și în această perioadă petrecută în cadrul Primăriei Călărași, vreau să vă spun că am finalizat în mare parte circa 80% din proiectele găsite în primărie cu contractele de finanțare semnate, am finalizat ca proceduri de licitație. Mulți au spus că este o moștenire a noastră și o fructificare a muncii altora. Nu, este o obligație care se află pe funcție a oricărui primar să aducă municipiului cât mai multe programe de finanțare, este obligația tuturor să contribuie la dezvoltarea acestui municipiu și județ. Sunt convins că și noi când nu o să mai fim, vom lăsa altora contracte de finanțare semnate, doar să fie implementate și scoase la licitație.

Proiectele mari la nivel de municipiu, strada București, pietonalul, zona de Vest cu Navromul, sunt proiecte finalizate ca procedură, urmează să fie predate PT-urile la începutul lunii octombrie. Ordinile de începere vor fi date imediat și să sperăm că dacă vremea ne va ajuta, în luna noiembrie, cel târziu decembrie, vor începe aceste proiecte să intre în execuție. Vreau să mai atenționez și să spun că fostul administrator public, Deculescu, într-un mod necinstit abordează câștigătorii licitațiilor. Eu înțeleg că a contribuit în mod direct la aceste proiecte, dar nu înseamnă că poate fi și furnizorul de echipamente pentru aceste proiecte și îl invit să participe ca toți ceilalți la licitație și să nu încăpușeze, cum încearcă în ultima perioadă, acești câștigători de licitație și să-i lase în pace. Să-și facă treaba la Dragalina, acolo unde partidul i-a oferit o funcție de administrator public și îi urez succes.
În legătură cu proiectele importante ale municipiului așteptările sunt foarte mari. Pe lângă contractele de finanțare europene, discutăm aici de dezvoltarea parcurilor. Toți cei care suntem la nivelul municipiului nu avem un loc de joacă pentru copii, nu avem un loc amenajat, un loc în care să ai siguranță că nu va fi afectată sub nicio formă integritatea corporală a unui copil. Am început în prima etapă cu Parcul Queen, vom continua cu Parcul Dumbrava, cu Parcul Florilor. Avem în plan circa 5 parcuri care sunt convins că până la începutul lunii noiembrie vor fi finalizate.
Totodată, primarul municipiului Călărași, Marius Dulce, a decis ca asfaltările să înceapă de anul acesta, chiar dacă în momentul de față nu am identificat surse de finanțare. Compania Națională de Investiții (CNI) la momentul acesta este blocată și va fi blocată o lungă perioadă. A fost doar o păcăleală pentru campania electorală, toată lumea a fost trecută în lista sinteză, nimeni nu a semnat un contract de finanțare și nu va semna în perioada următoare. Acum se aruncă pe piață acest Program Național de Dezvoltare Locală (PNDL) 3 „Anghel Saligny”, toată lumea pregătește proiecte, toată lumea actualizează documentații și toți spun că vom semna contractele de finanțare în martie 2022. Rămân sceptic cum rămân sceptic și cu Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) că va fi un proiect care va dezvolta județul, municipiul și țara. Rămân la ideea că acestea sunt doar sloganuri folosite electoral, așa cum le folosește actualul Prim-Ministru. Aceste proiecte sunt aruncate pe piață doar din dorința de a spune că se face ceva. Noi, ca și primărie, în momentul de față vom încerca și vom depune pe ADR Sud-Muntenia, pe Programul Operațional Regional 2021-2027 documentații. Vă spun de acum, aceste documentații vor fi evaluate, iar în cel mai fericit caz, pentru că avem exemplul anvelopării de la spital. Anveloparea de la spital este un proiect depus din 2017, iar contractul de finanțare a fost semnat în urmă cu câteva luni, deci în 2021. Aceste proiecte pe care încercăm să le gândim pentru perioada următoare vor primi finanțare în cel mai optimist caz în 2024 și de acolo mai considerăm încă doi ani licitațiile și punerea în execuție.
Prioritatea mea, în primul rând, a primarului, a întregii echipe este să creăm adecvat, pentru că noi suntem interesați direct să trăim în acest oraș, să trăim într-un oraș civilizat, asfaltat, cu canalizare și într-un oraș unde ai unde merge cu copilul cel puțin o jumătate de oră pe zi.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.

Știri

Incendiu la o locuință din Modelu. Intervenție rapidă a pompierilor și echipajului SMURD

Published

on

Sâmbătă seara, 18 octombrie, în jurul orei 20:15, un incendiu a izbucnit la o locuință de pe strada Movilița din comuna Modelu. Flăcările au fost observate de vecini, care au alertat imediat autoritățile prin 112.

La fața locului au intervenit rapid o autospecială de stingere din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Călărași, un echipaj SMURD și un echipaj de poliție. Pompierii au acționat cu apă și spumă, reușind să lichideze incendiul în câteva minute, înainte ca flăcările să se extindă la restul locuinței.

Polițiștii efectuează verificări pentru a stabili cauza exactă a izbucnirii incendiului. Pagubele materiale sunt în curs de evaluare.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Ministrul Transporturilor din Bulgaria: Este nevoie urgentă de un pod peste Dunăre la Silistra, pentru a lega sudul Europei de Moldova și Ucraina

Published

on

Traversarea Dunării între Călărași și Silistra se face în continuare doar cu bacul, deși autoritățile bulgare susțin că regiunea are nevoie de un pod nou care să lege cele două maluri. Declarația a fost făcută de viceprim-ministrul și ministrul bulgar al Transporturilor și Comunicațiilor, Grozdan Karadjov, în cadrul unei vizite la Silistra, potrivit agenției bulgare BTA.

„Podul de la Silistra este o necesitate pentru coridorul sud-nord, care leagă Bulgaria de România, Moldova și Ucraina. Acest coridor este o prioritate pentru Uniunea Europeană”, a afirmat ministrul.

Karadjov a explicat că Bulgaria este pregătită să asigure atât finanțarea, cât și partea tehnică a proiectului, însă lipsește dorința politică din partea României. „Nu este vorba despre bani. Este vorba despre voință. Lipsa implicării României blochează dezvoltarea regiunilor dunărene”, a spus oficialul bulgar.

Ministrul a anunțat că va discuta problema la nivelul Comisiei Europene, pentru a găsi soluții care să permită României construirea, împreună cu Bulgaria, a două noi poduri peste Dunăre.

Advertisement

Planuri pentru un al treilea pod între Ruse și Giurgiu

În paralel, România și Bulgaria au reluat discuțiile despre al doilea pod de la Ruse – Giurgiu, menit să reducă aglomerația din punctul actual de trecere. Premierii celor două state au convenit în această vară formarea unui grup comun de lucru pentru coordonarea proiectelor transfrontaliere.

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a primit 11 oferte pentru realizarea studiului de fezabilitate al noului pod. Contractul are o valoare de peste 60 de milioane de lei, finanțat prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei – componenta Mobilitate militară.

Potrivit secretarului de stat Ionel Scrioșteanu, studiul va analiza amplasamentul optim, tipul de pod (rutier sau mixt rutier-feroviar) și soluțiile de conectivitate la autostrăzile și căile ferate existente.

„Noul pod va crește potențialul de dezvoltare economică a regiunilor dunărene și va consolida legăturile comerciale între România și Bulgaria”, a transmis Cristian Pistol, șeful CNAIR.

Lucrările ar putea începe în 2026

Guvernatorul regiunii Ruse, Dragomir Draganov, a anunțat că finanțarea pentru construcția podului este deja asigurată din fonduri europene, în valoare de 2,5 miliarde de euro, iar lucrările ar putea începe în 2026, după finalizarea proiectării.

Advertisement

Draganov a explicat că, în paralel, autoritățile bulgare așteaptă ca Ministerul Transporturilor din România să reabiliteze drumul de legătură către feribotul Ruse-Giurgiu, pentru a facilita traficul până la finalizarea noului pod.

Importanță strategică pentru coridorul militar sud-nord

Noul pod va face parte și din coridorul militar rapid Grecia–România, susținut de Uniunea Europeană și NATO.
Ministrul interimar al Apărării din Bulgaria, Atanas Zapryanov, a precizat că infrastructura dunăreană va avea un rol strategic în mobilitatea forțelor aliate în Europa de Est.

În prezent, România și Bulgaria sunt legate prin doar două poduri peste Dunăre: Giurgiu–Ruse și Calafat–Vidin.

Podul Călărași–Silistra, o șansă de dezvoltare pentru ambele maluri

Proiectul unui pod între Călărași și Silistra este considerat de experți una dintre cele mai viabile opțiuni pentru fluidizarea transportului între Balcani și nordul Europei.
O astfel de investiție ar reduce semnificativ timpul de traversare, ar stimula schimburile comerciale și ar aduce beneficii directe economiei locale din județul Călărași și regiunea Silistra.

Advertisement
Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Trafic modern la Călărași: 17 intersecții semaforizate și sistem inteligent de monitorizare

Published

on

Primăria Municipiului Călărași implementează un sistem integrat de management al traficului, care va transforma modul în care se circulă în oraș. Proiectul include 17 intersecții semaforizate, camere video performante și o platformă de control digital, menită să reducă aglomerația și să crească siguranța rutieră.
Primarul Marius Dulce a explicat la Radio Voces Campi că investiția face parte dintr-un pachet mai amplu de modernizare urbană.

Administrația locală a început lucrările pentru implementarea sistemului de management al traficului, un proiect finanțat prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021–2027, care va conecta în timp real principalele artere din municipiu.

„Avem un proiect complementar cu Poliția Locală, unde vom duce toate serverele și terminalele. Vor fi 17 intersecții semaforizate și peste 40 de camere video noi, care ne vor permite să vedem traficul în timp real și să intervenim mai rapid”, a declarat primarul Marius Dulce.

Sistemul este gândit pentru a înlocui sensurile giratorii cu semafoare sincronizate, capabile să regleze fluxul de mașini în funcție de intensitatea traficului.

„Nu vom mai avea giratorii clasice, ci sisteme inteligente de semaforizare, care vor fluidiza traficul și vor reduce timpii de așteptare. E un pas important către un oraș mai sigur și mai ordonat”, a adăugat edilul.

Centrul de comandă al sistemului va fi amplasat în noul sediu al Poliției Locale Călărași, unde se amenajează o sală de control cu video wall, terminale și servere de ultimă generație.

Advertisement

„Vom avea un dispecerat modern, care va monitoriza orașul non-stop. În perspectivă, ne dorim și achiziționarea a două drone de survol, pentru a ajunge înaintea echipajelor acolo unde apar incidente”, a mai precizat primarul.

Componentă Descriere / Intervenție Observații
Intersecții semaforizate 17 coordonate digital prin sistem sincronizat
Camere video noi peste 40 conectate la servere și video wall
Centru de control Sediul Poliției Locale include dispecerat și sală de monitorizare
Finanțare Program Regional Sud-Muntenia 2021–2027 fonduri europene nerambursabile
Termen estimat finalizare ianuarie–februarie 2026 lucrări în curs

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading