Connect with us
Vremea în Călărași: 🌡️ 23°C | Anul X Nr. 521

Știri

VIDEO. Aniel Pațurcă: “Se pare că unii primari fac întâi politică și prea puțină administrație”

Published

on

Cel mai tânăr primar din județul Călărași a început în forță lucrările anul acesta în localitatea Borcea. Edilul Aniel Pațurcă și-a propus să asfalteze în proporție de 100% străzile din comună și să reabiliteze complet rețeaua de iluminat public. Lămpile vor fi schimbate cu unele moderne și eficiente pe LED. O grădiniță cu program prelungit va fi realizată prin fondurile FDI.

Nedelcu Teodor Aniel PațurcăÎn prezent lucrez cu aparatul Primăriei și cu consilierii la conturarea bugetului local. În acest an am ca prioritate modernizarea străzilor, respectiv a aleilor pietonale. Practic în acest moment com. Borcea are în acest moment 99% asfalt, dar mai avem acele mici străduțe/ulițele satului, pe care le realizăm prin îmbrăcăminte bituminoasă ușoară pentru destinație alei pietonale.

Este vorba de  20 ulițe de aproximativ 60 metri lunghime de realizat. Le asfaltăm din bugetul local. Vom aloca și pentru șanțurilor de captare a apei pentru a nu se inunda curțile. Suntem o localitate atipică din punctul de vedere al reliefului, cu 7% pante. Un alt obiectiv este modernizarea grădiniței cu program prelungit, proiect depus pe PNDL ni s-a respins și acum îl avem depus pe FDI. Indicatorii tehnici, studiul de fezabilitate și proiectul sunt aprobate. Este vorba de realizarea de locuri de muncă aici. Mai avem de instalat peste 4.000 corpuri de iluminat  moderne, economice și performante la iluminat cu LED în toate cătunele localităților.

Vreau să realizez rețeaua de gaze naturale. Am contractul semnat și licitația în curs. Proiectul este în derulare care va fi preluat de PNDL și pentru care este finanțare. La unitatea militară din Bărăganul am intervenit și am găsit soluția tehnică pentru racordarea și a acestora la rețeaua de gaze.

Advertisement

 Am o bună colaborare cu cetățenii, cu fermierii la fiecare început de an discut cu aceștia pentru a stabili prioritățile de urmat. Când am venit ca primar în 2012 factura la apă era de 6 lei. Acum este de 3 lei. Nici o stradă nu era asfaltată ci doar drumul național și cel județean. Apa și noroaiele intrau în curți și case iar oamenii nu pot uita cum se chinuiau pentru a se deplasa în localitate pe timpul ploilor. Am realizat o piață modernă pentru producători, o bază sportivă modernă, am înființat un club sportiv profesionist de fotbal afiliat la o organizație profesionistă. Unii confundă liga a- III – a și nu o consideră profesionistă. Noi am stat prin Instanțe 6 luni, ni s-a aprobat afilierea ca și club sportiv la Federația Română de Fotbal. Am fost la MTS pentru a primi CIS. Nu suntem amatori, ci profesioniști. Mulțumesc pe această cale președintelui Vasile Iliuță care ne-a asigurat finanțarea sportivă împreună cu Dunărea, cu Modelu și Oltenița. Am colaborat foarte bine cu el pe partea administrativă. Chiar dacă la început nu am avut o colaborare foarte bună, timpul a demonstrat că omul sfințește locul, și acesta a apreciat munca și eforturile noastre. Sunt tipul primarului identic cu el. Noi muncim și nu vorbim, iar numai faptele noastre ne caracterizează. Mie nu îmi plac oamenii care vorbesc la televiziune și se pot raporta la lucruri practice la ceea ce realizează concret. La fel ca și președintele Consiliului Județean sunt din mediu rural, suntem oameni practici, dinamici și ne place să spunem lucrurilor pe nume. 

Nu vreau să fiu părtinitor…Nu am avut o colaborare bună cu președintele PNL cu dl Drăgulin, din motive pe care numai dumnealui le cunoaște. Practic, nu l-am înțeles de ce a avut această atitudine la adresa comunității, și la adresa mea. Sper ca Dumnezeu să-i lumineze mintea, pentru ca să vadă odată lumina din capătul tunelului în care se află. I-am spus că noi primarii facem administrație, și mai puțină politică. Se pare că unii primari fac întâi politică și doar apoi prea puțină administrație…

 

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Advertisement

Știri

Suc natural pentru detoxifierea colonului și întărirea sistemului imunitar

Published

on

 Detoxifierea colonului ajută la eliminarea toxinelor acumulate, contribuind la o stare generală de bine și la întărirea imunității.

Iată o rețetă simplă și eficientă pentru un suc natural care sprijină detoxifierea colonului și întărește sistemul imunitar:

Ingrediente:

  • 1 lingură de miere naturală

  • 1 măr (de preferat organic)

  • 1 lingură de semințe de chia

  • 1 lingură de semințe de in (măcinate sau înmuiate în apă peste noapte)

  • 1 ceașcă de apă (aproximativ 250 ml)

  • 1 lingură de zeamă de lămâie proaspăt stoarsă

Mod de preparare:

  1. Adaugă în blender mărul curățat și tăiat bucăți, semințele de in, zeama de lămâie și apa.

  2. Mixează bine până când obții o compoziție omogenă.

  3. Adaugă semințele de chia în amestecul obținut și lasă-le să stea 5-10 minute, până când își măresc volumul datorită absorbției de lichid.

  4. Amestecă ușor înainte de consum.

Mod de consum:

  • Bea acest suc de două ori pe zi: dimineața, pe stomacul gol, și seara, înainte de culcare.

  • Pentru rezultate optime, urmează cura de detoxifiere timp de minimum 21 de zile.

  • Asociază cura cu o dietă bogată în fibre, fructe și legume pentru a maximiza efectele depurative.

Recomandări suplimentare:

  • Asigură-te că bei suficientă apă pe parcursul zilei (minimum 2 litri) pentru a susține procesul de detoxifiere.

  • Evită alimentele procesate, zaharurile rafinate și grăsimile nesănătoase pe durata curei pentru a sprijini sănătatea colonului și a sistemului imunitar.

Această rețetă simplă, bazată pe ingrediente naturale, poate fi un aliat de încredere în menținerea sănătății digestive și întărirea imunității.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Semnificația istorică a zilei de 29 iulie

Published

on

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACAEASTĂ ZI:

1095 – A murit regele Ladislau I al Ungariei.

1108 – A murit Regele Filip I al Franței.

1148 – Bătălia de la Damasc se termină cu înfrângerea decisiva a cruciaților și dezintegrarea celei de-a doua Cruciade.

1567 – Iacob al VI-lea a fost încoronat rege al Scoției la Stirling.

1588 – A avut loc Bătălia navala de la Gravelines, in largul coastelor Franței, între flota engleză comandată de lord Charles Howard si sir Francisc Drake, care înfrânge Armada spaniolă.

1834 – A fost înregistrat primul accident rutier. Diligența cu aburi, a inginerului Edinburg, a lovit o piatră pusă în drum. Cazanul cu aburi a explodat provocând moartea a 5 persoane.

1836 – Inaugurarea Arcul de Triumf din Paris.

1848 – Poarta Otomană a recunoscut Locotenența Domnească a Țării Românești drept legitimă, însă sub presiunea Rusiei și la intervenția boierilor munteni, va refuza confirmarea oficiala a acestei recunoașteri.

1848 – În parcul Zăvoi din Râmnicu Vâlcea, în fața unei numeroase asistențe, după ce s-a citit noua Constituție, un grup de tineri, avându-l în frunte pe Anton Pann, a intonat pentru prima oară imnul Revoluției pașoptiste “Deșteaptă-te, române“, devenit după Revoluția anticomunistă din 1989 imnul național al României.

1857 – Carol Davila, medic român de origine franceză, in colaborare cu Nicolae Kretzulescu a pus bazele învățământului medical din țara noastră, înființând in 1857, Școala națională de medicina și farmacie.

1877 – Carol I, principe (1866–1881) şi rege (1881–1914) al României, comandatul Oștirii române, a ordonat construcția unui pod de pontoane peste Dunăre, în zona Siliştioara–Măgura.

1890 – A încetat din viață pictorul olandez Vincent van Gogh; (“Țărani mâncând cartofi”, “Lan de grâu cu chiparoși”, “Autoportret”)

1893 – S-a născut, în satul Hulub, comuna Dângeni, județul Botoșani, scriitorul Demostene Botez.

1898 –  S-a născut Isidor Isaac Rabi, fizician american, laureat Nobel.

1900 – În Italia, regele Umberto I a fost asasinat de anarhistul italian, Gaetano Bresci.

1907 – A luat naștere în Marea Britanie mișcarea “Scout” (“Cercetasii”), care s-a răspândit apoi în întreaga lume.

1912 – S-a născut Nicolae Steinhardt, monah și scriitor român.

1921 – Adolf Hitler a devenit liderul Partidului Național – Socialist al Muncitorilor din Germania (Partidul nazist).

1938 – Japonia a atacat URSS în regiunea lacului Hassan, de lângă Vladivostok. Aproximativ 35.000 de soldați din ambele tabere au participat la acest conflict de frontieră care s-a încheiat peste 12 zile cu înfrângerea completă a japonezilor.

1946 – A început Conferința de pace convocată la Paris de puterile învingătoare în cel de-al doilea război mondial, pentru pregătirea tratatelor de pace cu Bulgaria, Finlanda, Italia, România și Ungaria (se va încheia la 15 octombrie același an).

1947 – După un upgrade de memorie, calculatorul ENIAC, primul calculator digital generic, a fost pornit la Aberdeen Proving Ground, după care a rămas în funcțiune timp de opt ani.

1947 – În România, Partidul Național Țărănesc a fost dizolvat, printr-o hotărâre a Consiliului de Miniștri comunist.

1948 – După o întrerupere de 12 ani cauzată de cel ce-al doilea război mondial, la Londra se deschid Jocurile Olimpice de Vară.

1952 – La J.O. de la Helsinki, Iosif Sârbu este medaliat cu aur la tir. Este prima medalie de aur olimpică obținută de un sportiv reprezentând România.

1957 – Și-a început activitatea Agenția Internațională pentru Energie Atomică, cu sediul la Viena, după înființarea sa la data de 26 octombrie 1956.

1958 – Președintele SUA Dwight Eisenhower a promulgat Legea Națională pentru Aeronautică și Spațiu, prin care s-a înființat Agenția spațială federală civilă americana NASA.

1958 – A fost executat Vasile Motrescu, luptător anticomunist din Munții Bucovinei.

1981 – Charles, Prinț de Wales și Diana Spencer s-au căsătorit la Catedrala Saint Paul din Londra.

1984 – La cea de a XIII-a ediție a Olimpiadei de vară, organizată la Los Angeles, sportivii români au cucerit 20 de medalii de aur, 16 de argint și 17 de bronz (29 iulie–12 august).

1994 – A fost adoptată prima Constituție a Republicii Moldova.

2005 – Astronomii anunță descoperirea planetei pitice Eris.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading

Știri

Profesorii intră în grevă administrativă: boicot total și proteste masive împotriva noii Legi a învățământului preuniversitar

Published

on

Cadrele didactice din întreaga țară, inclusiv cele din județul Călărași, anunță o revoltă fără precedent față de modificările aduse recent Legii învățământului preuniversitar. Potrivit unui comunicat transmis de Sindicatul Liber din Învățământ Călărași, profesorii vor boicota toate activitățile administrative și de pregătire pentru noul an școlar și refuză să participe la festivitățile de deschidere din luna septembrie.

Decizia radicală vine în urma adoptării, fără consultare publică, a Legii nr. 141/2025, care modifică în mod semnificativ Legea educației nr. 198/2023. Sindicatele acuză autoritățile că au operat aceste schimbări în grabă, fără dialog și fără a ține cont de impactul devastator asupra sistemului de învățământ.

Principalele modificări care au declanșat protestul:

  • Creșterea normei didactice pentru profesorii din învățământul gimnazial, liceal și postliceal la 20 de ore pe săptămână, marcând prima majorare a normei din ultimii 30 de ani;

  • Norme diferențiate pentru profesorii cu grad didactic I sau titlul de profesor emerit (18 ore) și pentru cei din învățământul special sau instruire practică;

  • Remunerare redusă pentru plata cu ora, echivalată cu salariul minim pentru muncă necalificată;

  • Majorarea numărului maxim de elevi în clasă și creșterea pragului minim de elevi pentru ca o școală să își păstreze statutul juridic;

  • Reducerea burselor și a decontării transportului pentru elevii navetiști;

  • Amânarea acordării primei de pensionare până în anul școlar 2026–2027.

Reprezentanții Sindicatului din Învățământ Călărași avertizează că aceste măsuri vor avea efecte grave: „Vor fi pierdute mii de locuri de muncă, calitatea actului educațional va scădea dramatic, iar condițiile de muncă pentru cadrele didactice vor deveni inacceptabile.”

Acțiunile de protest anunțate includ:

  • Boicotarea totală a activităților administrative și manageriale în unitățile de învățământ;

  • Pichetarea Ministerului Educației în fiecare zi de miercuri, începând cu 30 iulie și până pe 8 septembrie;

  • Participarea masivă la mitingul național de protest din București, programat pentru 8 septembrie, la care sunt așteptați peste 30.000 de participanți.

Sindicatul Liber din Învățământ Călărași își exprimă solidaritatea cu toate cadrele didactice din țară și solicită revizuirea urgentă a Legii 141/2025 printr-un dialog real cu reprezentanții sistemului educațional.

Advertisement

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Continue Reading