Ce a găsit șeful Poliției Locale într-o toaletă publică din Călărași. Doi adulți au plecat cu robinete și racorduri

Liviu Oltenacu, șeful Poliției Locale din municipiul Călărași, continuă seria de postări prin care prezintă situații concrete întâlnite în activitatea de zi cu zi a instituției. De această dată, cazul relatat pare desprins dintr-o comedie, dacă în spatele lui nu s-ar afla o problemă cât se poate de serioasă: distrugerea și furtul unor componente dintr-o toaletă publică.

Incidentul s-a petrecut la toaleta publică din zona Parcului de pe Lac, unde două persoane adulte ar fi demontat mai multe elemente ale instalației sanitare.

O baterie de chiuvetă, un robinet și mai multe racorduri au fost luate, iar în urma intervenției apa a ajuns pe pardoseală. Toaleta a devenit astfel temporar indisponibilă.

Liviu Oltenacu a relatat situația într-o notă ironică, intitulând postarea „Toaleta publică – noua autoservire de feronerie a municipiului”.

„Vorbim despre doi adulți în toată regula, suficient de mari încât să știe diferența dintre «bun public» și «bun de luat acasă»”, a scris acesta.

Camerele de supraveghere i-au dat de gol

Poliția Locală a început verificările, iar imaginile surprinse de sistemul de supraveghere au oferit suficiente indicii pentru identificarea celor implicați.

Șeful Poliției Locale a descris ironic inclusiv ținuta unuia dintre protagoniști: șlap negru, șosetă albă și pantaloni scurți albastru neon.

„Paris, Milano, Călărași. Moda circulă”, a comentat Liviu Oltenacu.

Povestea nu s-a încheiat însă aici.

Potrivit acestuia, unul dintre cei implicați ar fi revenit ulterior în zona în care se produsese incidentul, într-un moment în care polițiștii locali erau deja interesați de cele întâmplate.

De această dată, revenirea la locul faptei nu i-a mai fost de folos.

Persoanele surprinse în imagini au fost identificate, iar cazul este tratat potrivit procedurilor legale. Poliția Locală a precizat că nu va face publice identitățile celor implicați.

O problemă care costă întreaga comunitate

Dincolo de umorul folosit pentru a relata incidentul, Liviu Oltenacu atrage atenția asupra unei realități mai puțin amuzante.

Orice robinet smuls, instalație deteriorată sau obiect sanitar distrus înseamnă bani cheltuiți din nou pentru reparații și perioade în care respectivele spații nu mai pot fi folosite de cetățeni.

„Administrația poate construi. Poate repara. Poate curăța. Poliția Locală poate verifica și poate interveni. Dar civilizația nu poate fi montată cu șuruburi în perete”, a transmis șeful Poliției Locale.

Incidentul vine într-o perioadă în care în spațiul public au existat și nemulțumiri legate de programul toaletelor publice din municipiu și de faptul că acestea nu rămân deschise permanent.

Cazul prezentat de Liviu Oltenacu arată însă una dintre dificultățile cu care se confruntă administrația: aceste obiective trebuie să fie accesibile cetățenilor, dar trebuie în același timp protejate de vandalizare și furt.

Polițiștii locali nu pot fi transformați în paznici permanenți ai fiecărei toalete publice, astfel că autoritățile trebuie să găsească soluții care să permită extinderea accesului, dar și protejarea investițiilor.

Până atunci, toaleta publică din zona Parcului de pe Lac a intrat temporar în reparații.

Iar Liviu Oltenacu încheie în același registru ironic:

„Sperăm să revină cât mai repede. Și, dacă se poate, cu toate piesele din fabrică.”

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss

DESCINDERI. DNA a intrat peste un fost șef al Poliției din Călărași. Ancheta vizează suspiciuni privind un concurs de angajare

Procurori ai Direcției Naționale Anticorupție au efectuat percheziții la domiciliul
seceta grindina

Bani europeni pentru Călărași: Prefectul Laurențiu State anunță colaborarea cu ADR Sud-Muntenia pentru noi finanțări

Călărașul se pregătește să intre pe harta finanțărilor europene, cu

Primăria municipiului Călărași scoate la licitație locuri de parcare de domiciliu în mai multe zone ale orașului

Locuitorii municipiului Călărași care dețin autovehicule pot depune, în perioada

Semnificația istorică a zilei de 12 iulie

IATĂ CE S-A ÎNTÂMPLAT ÎN ACEASTĂ ZI: 1191 – În