Deputatul Dragoș Coman îi așteaptă pe călărășeni la audiențe, la cabinetul parlamentar din municipiul Călărași

Deputatul AUR de Călărași, Dragoș Coman, își continuă activitatea în teritoriu și pune accent pe dialogul direct cu cetățenii. În luna iunie 2026, parlamentarul a preluat mai multe solicitări venite din partea călărășenilor și a discutat cu aceștia despre probleme administrative, sociale și economice care necesită sprijin sau clarificări din partea instituțiilor statului.

Călărășenii care doresc să îi prezinte deputatului o situație concretă pot solicita o audiență la cabinetul parlamentar aflat în municipiul Călărași, pe strada București. Întâlnirile au rolul de a facilita comunicarea dintre cetățeni și reprezentantul lor în Parlamentul României.

În cadrul audiențelor pot fi prezentate petiții, memorii, documente sau sesizări referitoare la activitatea instituțiilor publice, aplicarea legislației, probleme sociale, drepturi de pensie, dificultăți întâmpinate de antreprenori ori alte situații care țin de relația dintre cetățean și administrația publică.

Dragoș Coman susține că activitatea unui parlamentar nu trebuie să se limiteze la ședințele și voturile din Camera Deputaților. Problemele reale pot fi înțelese doar prin discuții directe cu oamenii, iar cabinetul parlamentar trebuie să funcționeze ca un punct de legătură între comunitatea locală și instituțiile centrale.

Solicitările primite sunt analizate, iar acolo unde situația permite, acestea pot fi transmise către ministere, autorități centrale sau instituții publice competente. În cazul unor probleme care necesită modificări legislative, informațiile prezentate de cetățeni pot constitui puncte de plecare pentru întrebări parlamentare, interpelări sau inițiative legislative.

Prin organizarea audiențelor la cabinetul din municipiul Călărași, deputatul AUR Dragoș Coman își propune să mențină o legătură constantă cu locuitorii județului și să ofere un cadru în care aceștia să își poată prezenta problemele direct reprezentantului ales.

Precizări:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Cătălin Cojocaru

Cătălin Cojocaru

Lucrez în presa locală din 2016 și scriu despre ceea ce se întâmplă în jurul nostru, cu accent pe oameni, fapte și informații prezentate clar și corect. Încerc să explic lucrurile pe înțelesul tuturor și să ofer context pentru subiectele de interes public.

Materialele mele sunt gândite din perspectiva cititorilor, pentru ca informația să fie utilă și ușor de urmărit. Presa locală înseamnă, pentru mine, o legătură constantă cu comunitatea.

Încerc, de fiecare dată, să mă pun în locul celor care citesc, privesc sau urmăresc ceea ce fac. Pentru că presa locală nu este despre mine, ci despre comunitate. Iar dacă oamenii se regăsesc în poveștile pe care le spun, înseamnă că sunt pe drumul bun.

LIVE — Radio CalarasiPress

Don't Miss